Вшанування пам’яті українських патріотів.

26.07.2020

21 липня 2020 року активна українська громадськість вшанувала пам’ять розстріляних нацистськими окупантами і похованих у Бабиному Яру учасників націоналістичного підпілля. На цей час вдалося встановити імена 621 члена Організації Українських Націоналістів, найвідоміші серед яких – визначна українська поетеса Олена Теліга,  голова (бургомістр) Київської міської управи Володимир Багазій, головний редактор щоденної газети «Українське слово» Іван Рогач. Пошуки полеглих у Бабиному Яру тривають. Але, на жаль, більшості імен українських патріотів, які боролися з ненависними нацистськими загарбниками, ми так і не дізнаємось ніколи.

 

Біля пам’ятного хреста розстріляним членам ОУН, що знаходиться на території Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр», відбулась панахида за загиблими та мітинг. У заході взяли участь заступник генерального директора НІМЗ «Бабин Яр» з наукової роботи, заслужений працівник культури України Андрій Ткачук та старший науковий співробітник відділу Музей «Бабин Яр» Володимир Корнелюк.

 

Учасники заходу також вшанували пам’ять  українського поета Олега Ольжича (Олега Олександровича Кандиби), який народився саме
21 липня 113 років тому у Житомирі. У 1941-1942 роках Олег Ольжич жив в окупованому німецькими нацистами Києві, налагоджуючи підпільну мережу ОУН в Україні. Він також став одним з організаторів політично-громадського центру – Української Національної Ради у Києві. З початком нацистських репресій проти українських націоналістів Олег Ольжич (Кандиба) покинув столицю України і перебрався до Львова. Навесні 1942 року його обрано заступником голови Проводу Українських Націоналістів (ПУН) та головою Проводу на українських землях.  Після арешту Андрія Мельника на початку 1944 року обійняв посаду Голови ПУН ОУН. 25 травня 1944 року Олега Кандибу заарештувало гестапо у Львові та ув'язнили в концентраційному таборі Заксенгаузен в окремому блоці для особливо значних в'язнів. У ніч проти 10 червня 1944 року під час чергового допиту Олега Ольжича (Кандибу) замордували гестапівські кати.

Промовці, серед яких і заступник генерального директора НІМЗ «Бабин Яр» з наукової роботи, заслужений працівник культури України Андрій Ткачук, висловили  думку, що до арешту та смерті Олега Олеговича Кандиби (Олега Ольжича) були причетні агенти НКВС, які діяли у тому числі і в гестапо. Вороги українців не могли дозволити жити такому визначному діячеві українського національного руху.

Після вшанування пам’яті закатованих німецько-нацистськими загарбниками українських героїв учасники заходу відвідали могилу батьків Олега Кандиби -  батька – українського письменника Олександра Олеся (Кандиби) та матері Віри Кандиби на Лук'янівському кладовищі, де  священник відслужив панахиду.

Під час заходу українська поетеса і письменниця Марія Рись подарувала бібліотеці НІМЗ «Бабин Яр» свої книги.