Міжнародний день визволення в'язнів фашистських концтаборів - пам'ятна дата, що відзначається щорічно 11 квітня за ініціативою Організації Об'єднаних Націй.
11 квітня 2012 року о 09:00 з нагоди відзначення Міжнародного дня визволення в'язнів фашистських концтаборів відбулася урочиста церемонія покладання квітів до Меморіального комплексу радянським громадянам та військовополоненим, розстріляним фашистами у Бабиному Яру.
В Ритуалі пам'яті взяли участь представники Адміністрації Президента України, заступник голови Київської міської державної адміністрації Леонід Новохатько, голова Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації Сергій Зімін, члени Всеукраїнської та міської громадських організацій в'язнів фашистських концтаборів та районних в м. Києві осередків, громадськість.
Квіти поклали та вшанували пам'ять хвилиною мовчання до Пам'ятного знаку «Пам'ять заради майбутнього», Меморіалу пам'яті загиблих у Бабиному Яру та пам'ятного знаку загиблим у колишньому концтаборі «Сирецький».
Із історії:
11 квітня 1945 в'язні Бухенвальду підняли інтернаціональне повстання проти гітлерівців, і вийшли на волю. Здається, так давно це було. Але тільки не для тих, хто пройшов крізь жахіття фашистських катівень. Біографії цих людей - це справжні уроки мужності для молодого покоління.
Всього на території Німеччини та окупованих нею країн діяло більше 14 тисяч концтаборів. За визнанням самих есесівців, в'язень, тривалість життя якого в таборі складала менше року, приносив нацистам майже півтори тисячі рейхсмарок чистого прибутку.
За роки другої світової війни через табори смерті пройшли 18 мільйонів чоловік, з них 5 мільйонів - громадяни Радянського Союзу.