Концтабір Аушвіц – український вимір: дослідження, документи, свідчення»

24.01.2020

До Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту 23 січня в Національному музеї історії України в Другій світовій війні відбулася презентація унікального наукового видання музею – «Концтабір Аушвіц – український вимір: дослідження, документи, свідчення». В презентації взяли участь наукові співробітники Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр» Володимир Корнелюк, Михайло Гутор.

Ця книжка, без перебільшення, є етапною для наукового осмислення місця й феномена концтабору Аушвіц в історії України періоду Другої світової війни. У ній фактично вперше здійснено спробу охопити увагою, наскільки це можливо, усіх українців та вихідців із території сучасної України, чиє перебування в табірному комплексі Аушвіц-Біркенау так чи інакше підтверджене документально. Зокрема, приділено увагу національному, соціальному та віковому складові в’язнів, їхнім табірним категоріям, а також – не останньою чергою – типологізації причин потрапляння до Аушвіцу. Однією з важливих підтем книжки стала психологічна, а саме аналіз стратегій виживання людей за колючим дротом. Феномен Аушвіцу розглянуто в кількох різних історичних контекстах: Голокосту, доль військовополонених радянської армії, репресій Третього райху проти українських націоналістів-бандерівців, системи покарань для остарбайтерів та ін.

Видання містить сім наукових розвідок, над якими працювали 12 авторів, півтора десятка інтерв’ю колишніх бранців табірного комплексу Аушвіц-Біркенау, які записали працівники Національного музею історії України у Другій світовій війні й Івано-Франківського краєзнавчого музею, а також спогади двох в’язнів, які зафіксували їх самі.

На особливу увагу заслуговує науково-довідковий апарат видання, що включає «Список українців та вихідців з України – в’язнів концтабору Аушвіц», біографічні довідки, іменний та географічний покажчики. Поруч представлено багатий фотоматеріал.

Книжка призначена для науковців, викладачів, студентів і всіх, хто цікавиться історією України у Другій світовій війні. Може становити особливий інтерес для людей, які шукають згадки воєнних часів про своїх рідних.