Тетяна Маркус (1921 — 1943) — героїня київського підпілля в роки Великої Вітчизняної війни. Із захопленням Кишинева румунами (1941 г.) повернулася до Києва, де з перших днів окупації міста стала активно брати участь у підпільній діяльності. Вона була зв’язковою підпільного міськкому і членом диверсійно-винищувальної групи. Неодноразово брала участь в диверсійних актах проти гітлерівців. За час своєї діяльності Таня Маркус знищила кілька десятків німецьких солдатів і офіцерів. 22 серпня 1942 року вона була схоплена береговою охороною Вермахту при спробі переправитися через Дніпро. Протягом 5 місяців її піддавали жорстоким тортурам в гестапо, але вона нікого не видала. 29 січня 1943 року Таня Маркус була розстріляна. У 2006 році за особисту мужність і героїчну самопожертву, стійкість духу в боротьбі з фашистськими загарбниками у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років, ій посмертно було присвоєне звання Герой України.
На персональній експозиції у виставковій залі Спілки художників Ізраїлю Бейт Шагал Оксана Моложанова представила роботу «Єврейська мадонна». Прообразом героїні портрета послужила молодша сестра бабусі художниці Тетяна Маркус. На картині зображена молода жінка з немовлям на руках, за її спиною бушує полум'я. У правій ручці – брелок – зірка Давида. Розповідає Оксана Моложанова: – Про те, що сестру бабусі, через майже 70 років після її смерті, нагородили орденом «Золота Зірка» в нашій родині дізналися з Інтернету. Картина «Єврейська мадонна» – це данина моїй родинній пам'яті і пам'яті про Другу світову війну, що почалася 70 років тому з бомбардувань і артилерійських обстрілів міст і вбивства мирного населення, в першу чергу масового знищення євреїв, як це сталося в Києві в Бабиному Яру…Для мене найстрашніше, якщо наші діти не будуть знати про це і не будуть говорити».
1 грудня 2009 року з південного боку Бабиного Яру був відкритий пам’ятник Тетяні Маркус. Ініціатор створення пам’ятника Ілля Левітас більше 50 років домагався увічнення імені дівчини (з 1956 року). Монумент був створений скульптором В. Медведєвим, архітектором Є. Костіна на кошти приватних осіб. Пам’ятник виконаний з бронзи і являє собою фігуру дівчини, яка зі стиснутими кулаками стоїть біля колючого дроту. П’єдестал виконаний з сірого граніту.