14 травня 2021 року в Україні вперше на державному рівні відзначили День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни. Цю пам'ятну дату запровадила Верховна Рада України, ухваливши 2 лютого 2021 року постанову №4479.
Символічно, що «День праведників» – вшановується у травні через кілька днів після Дня пам’яті і примирення та Дня Перемоги над нацизмом.
Багато українців рятували євреїв – своїх знайомих, сусідів чи сторонніх осіб від концтаборів та смерті, хоча за це нацисти жорстоко карали також і смертю. Держава Ізраїль вшановує тих, хто тоді з ризиком для себе і своїх родин рятували євреїв, почесним званням «Праведник народів світу». На цей час ізраїльський Національний меморіал Катастрофи та Героїзму Яд Вашем надав це почесне звання 2659 громадянам України. Це четверта частина праведників серед всіх країн світу.
Крім того, український історик та громадський діяч Ілля Левітас разом з Єврейською Радою України заснували почесні звання «Праведник України» та «Праведник Бабиного Яру», які присвоєні понад 3 тисячам українців. На жаль, час невпинний і переважної більшості цих героїчних людей вже немає серед нас.
Національний історико-меморіальний заповідник «Бабин Яр» спільно з Всеукраїнським благодійним фондом «Заради тебе»14 травня організували виставку «Українські праведники», яку відкрили на Алеї Праведників на території заповідника.
За ініціативою фонду «Заради тебе» з нагоди першого відзначення Дня пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни, Укрпошта здійснила пам’ятне спецпогашення поштового конверта та марки «Праведники народів світу».
Урочиста церемонія відбулась за участю голови Українського інституту національної пам’яті Антона Дробовича, в.о. генерального директора Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр» Рози Тапанової, засновниці та очільниці Всеукраїнського благодійного фонду «Зради тебе» Юлії Гольденберг. У церемонії також взяли участь народні депутати України Ірина Геращенко, Ольги Василевської-Смаглюк, представники православного та юдейського духовенства, нащадки праведників, працівники заповідника та небайдужі громадяни.
Фоторепортаж Володимира Корнелюка