Site logo

Бабин Яр: Жива пам’ять про трагедії та символ стійкості

Національний історико-меморіальний заповідник «Бабин Яр», розташований у Києві, є унікальним простором живої пам’яті, в якому переплелися трагічні сторінки історії, спричинені трьома тоталітарними режимами: нацистським, радянським і сучасною російською агресією. Це місце зберігає пам’ять про жертв Голокосту, техногенну катастрофу Куренівської трагедії та нинішню боротьбу України за свободу.

Місце багатоголосої пам’яті

У вересні 1941 року Бабин Яр став одним із перших «воріт пекла» Голокосту. За два дні понад 33 000 євреїв були розстріляні, що стало наймасштабнішою одночасною стратою євреїв під час Другої світової війни. Ця трагедія символізує початок Голокосту як систематичного знищення єврейського народу нацистами.

Трагедія Бабиного Яру не обмежується лише єврейськими жертвами. Упродовж окупації тут були страчені ромські громади, українські патріоти, військовополонені, діти, психічно хворі та представники інших національностей і культур.

Після війни радянський режим намагався стерти пам’ять про ці події, перетворюючи Бабин Яр на місце забудови та промислових відходів. Це призвело до Куренівської трагедії 1961 року, коли прорив дамби змив сотні життів, вкотре перетворивши це місце на символ знехтуваної пам’яті та людської трагедії.

Сучасні виклики: війна та пропаганда

У 2022 та 2023 роках під час російських обстрілів територія меморіалу Бабиного Яру зазнала значних пошкоджень. Загинули люди, які перебували неподалік. Це підкреслює загрозу, яку тоталітарні режими становлять для пам’яті, культури й свободи.

Місія Бабиного Яру

Сьогодні Бабин Яр є простором, що об’єднує людей і громади. Тут пам’ять про трагедії стає потужним інструментом діалогу, збереження історії та боротьби за справедливість. Увага приділяється кожній спільноті і в тому числі тим, чий голос довгий час залишався нечутним.

На території заповідника працює Виставковий центр «Жива пам’ять» в якому проходять виставки, дискусії та освітні проєкти, які аналізують історичні уроки та їхнє значення для сучасності.

Адреса: вул. Юрія Іллєнка, 46А
Режим роботи: щоденно з 10:00 до 19:00
Вхід вільний.

Міжнародне визнання

11 грудня 2024 року під час 19-го засідання Комітету із захисту культурних цінностей у разі збройного конфлікту, що проходило в штаб-квартирі ЮНЕСКО в Парижі, Національному історико-меморіальному заповіднику “Бабин Яр” було надано статус посиленого захисту відповідно до Гаазької конвенції 1954 року та її Другого протоколу 1999 року.