27 січня 2021 року на території Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр» біля пам’ятного знаку «Менора» відбулася церемонія вшанування пам’яті жертв Голокосту, присвячена Міжнародному дню пам'яті жертв Голокосту. Саме цього дня 76 років тому під час Другої світової війни воїни 1-го Українського фронту визволили в'язнів найбільшого нацистського табору смерті Аушвіц-Біркенау в Освенцімі.
У церемонії, що відбулася на території Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр» і яка стала знаковою подією Всеукраїнської акції вшанування жертв Голокосту, взяли участь народні депутати України, представники державних органів влади, Надзвичайний і Повноважний Посол Держави Ізраїль в Україні пан Джоель Ліон, інші представники дипломатичного корпусу в Україні, релігійні та громадські діячі, а також небайдужі громадяни.
«Ми маємо пам’ятати та усвідомлювати уроки історії. Це наш борг перед Україною та усім світом. Виступати на міжнародній арені на захист і підтримку єврейського життя – один із пріоритетів політики Німеччини. У Міжнародному альянсі пам’яті жертв Голокосту ми разом із багатьма державами боремося проти антисемітизму» – наголосила перший секретар посольства Німеччини в Україні Катаріна Шаупп-Карманн.
Генеральний директор Заповідника Борис Глазунов зазначив, що наразі головним завданням Національного заповідника є добудова Меморіального музею пам’яті жертв Бабиного Яру та облаштування Алеї Праведників. Він наголосив на важливості збереження історичної пам’яті для пробудження свідомості молоді і виховання наступних поколінь.
Після закінчення офіційної частини заходу головний рабин Києва Йонатан Біньямін Маркович запросив присутніх запалити свічки та посадити дерева, які символізуватимуть майбутнє та процвітання.
З нагоди вшанування пам’яті жертв Голокосту співробітниками Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр» Володимиром Корнелюком, Андрієм Ткачуком, Ігорем Литвином, Михайлом Гутором, Давидом Чубінашвілі організовано дві виставки: «Бабин Яр – забуттю не підлягає» та «Історія євреїв в Україні: Голокост». Виставки проводились на відкритому просторі біля пам’ятного знаку «Менора» з 10-ї до 16-їгодини. Протягом дня їх відвідали сотні бажаючих, у тому числі учнівська молодь міста Києва та Київської області. Юнаки та дівчата вшанували пам’ять жертв нацистського терору покладанням квітів до пам’ятного знаку «Менора».
Також протягом дня старшим науковим співробітником Заповідника Володимиром Корнелюком проведено для вчителів та учнів 10-х класів технічного ліцею м. Києва і вчителів та учнів 5-х, 6-х, 9- класів загальноосвітньої школи с. Білгородка Київської області екскурсії на тему «Бабин Яр як символ Голокосту».
Фоторепортаж Володимира Корнелюка.