хода «Дорогою смерті»

03.10.2011

 3 жовтня 2011р. на державному рівні було відзначено 70-річчя трагедії Бабиного Яру. О 10.00 год. до Головного монументу пам'яті всіх загиблих в Бабиному Яру квіти поклали Президент України В.Ф.Янукович, Голова Верховної Ради України В.М.Литвин, Прем'єр-міністр України М.Я.Азаров, який був головою Оргкомітету з відзнаки трагічного 70-річчя, та голова Київської міськдержадміністрації О.П.Попов. За ними квіти до Монументу поклали керівники державних установ та громадських організацій, посли іноземних країн. 
Об 11.00 год. почалась традиційна хода «Дорогою смерті», присвячена пам'яті роз-стріляних євреїв. Для участі в траурній ході кияни зібрались біля мотозаводу - на розі вулиць Дорогожицької та Мельникова.

Тут, в невеликому скверику, відбулось відкриття пам'ятного знаку - бо саме тут і починався шлях приречених, з якого вже не можна було звернути, шлях тільки до Бабиного Яру, так звана «Дорога смерті».
Пам'ятний знак - бетонна брила заввишки 2,5 м, на одному боці якого символічні сліди ніг: чоловічих, жіночих, дитячих. Таке оригінальне рішення запропонували скульптор та голова організації «Київ. Стратегія 2025» Костянтин Скритуцький та Федір Баландін. На камені, що лежить біля підніжжя, надпис: «Тут починалась «Дорога смерті», якою 29 вересня 1941 р. фашисти гнали євреїв в Бабин Яр». Шляхом приречених євреїв учасники ходи пройшли до пам'ятника «Мінора», де відбувся традиційний мітинг, який вступним словом відкрив президент Єврейської ради України, голова фонду «Пам'ять Бабиного Яру» Ілля Левітас, який оголосив хвилину мовчання.

Від української держави виступив заступник міністра культури Тимофій Кохан. На мітингу була присутня державна делегація Ізраїлю, очолювана виконуючим обов'язки прем'єр-міністра, міністром закордонних справ Авігдором Ліберманом. В складі делегації - міністр інформації і діаспори Юлій Едельштейн, міністр оборони Софія Ландвер,депутат парламенту Ізраїлю Фаїна Кіршенбаум. Всі вони виступили перед учасниками мітингу. Зі словами скорботи до присутніх звернулись рабини Моше Асман та Яків Блайх, які виконали поминальні молитви «Ель моле рахамім» та «Кадиш». Про свою скорботу та попередження від трагедій в майбутньому говорили голова Асоціації ветеранів Великої Вітчизняної війни Володимир Рейман, голова Асоціації Праведників Бабиного Яру Софія Ярова, голова Асоціації колишніх в'язнів гетто та концтаборів Борис Забарко, врятована від розстрілів Раїса Майстренко.

Завершуючи мітинг, Ілля Левітас зазначив, що єврейський народ повинен пам'ятати не тільки про свої жертви, а й знати своїх героїв. Адже тільки в Радянській Армії воювало майже півмільйона євреїв, серед яких більше 20 тис. жінок. Майже 200 тис. євреїв загинули смертю хоробрих на полі бою. Лише киян, які загинули в битві з фашизмом, більше 22 тисяч. 175 євреїв стали Героями Радянського Союзу, більше 400 генералів командували дивізіями, корпусами, арміями, очолювали військові наркомати (міністерства) танкової (І.Зальцман), авіаційної промисловості (М.Каганович), оборонного будівництва (С.Гінзбург), боєприпасів (Б.Ванніков). Генеральними конструкторами були Ж.Котін (танки), О.Лавочкін та М.Гуревич (літаки), О.Нудельман (артилерія).
Відомими командирами партизанських загонів були Л.Беренштейн, Є.Волянський, Р.Сатановський, Я.Богорад, П.Дубинський, Ц.Лерман та десятки інших.

Пам'ятаючи жертви Холокосту,  ми повинні знати і тих, хто разом з усіма народами Радянського Союзу, виборювали на фронтах і в тилу Велику Перемогу.
І.Левітас запевнив, що єврейські організації будуть домагатись, щоб Днем пам'яті жертв Холокосту України було визнано 29 вересня - початок масових розстрілів в Бабиному Яру. На жаль, Верховна Рада України, затвердила таким днем 27 січня - день визволення концтабору «Освенцим» в Польщі (1945р.). Ця подія не є трагічною і не має ніякого відношення до України. У нас є власне, українське, горе. І це - Бабин Яр.

На завершення мітингу ізраїльський оркестр виконав гімни Ізраїлю та України, а делегати Ізраїлю, єврейські організації та окремі особи поклали квіти до пам'ятника «Мінора».
Керівники фонду «Пам'ять Бабиного Яру», Національного заповідника «Бабин Яр» та учні єврейської школи № 299 поклали квіти до пам'ятників розстріляним дітям, Героя України Тетяни Маркус, розстрі-ляним ромам та символічного Хреста пам'яті українських націоналістів.